top of page

היום ולפני 30 שנה - כך הדיאטה שלנו השתנתה

בספרה החדש "Devoured" לוקחת הסופרת סופי איגן את הקוראים עמוק אל תוך פסיכולוגיה ותרבות האוכל. בספרה היא מציגה כיצד השתנתה מבחינה תרבותית התזונה שאנו צורכים ב30 שנים האחרונות - החל ממקדונלדס ועד לירידת הבישול בבית.

הנה 8 דוגמאות לכיצד התזונה שלנו השתנתה:

1. נשנוש הוא כעת דבר נורמלי ומקובל בחיי היום-יום. בעבר, חטיף היה מיועד לילדים בלבד שהיו פטורים מלהמתין עד לארוחה הבאה. מבוגרים כעת עובדים 200 שעות יותר בשנה בהשוואה לשנת 1970 ולכן 9 מ-10 מבוגרים חוטף איזה נשנוש מספר פעמים ביום. חברות המזון סייעו בהגדלת הצריכה הזו והציעו מגוון הולך וגדל של חטיפים לדרך, במיוחד כאלה שניתן לאכול ביד אחת. כיום חטיפי אנרגיה הם המוצר עם העלייה הגדולה ביותר בנוכחותו בצריכת המזון שלנו וקיימים מעל 500 סוגים שונים המכילים פירות, אגוזים, דגנים, אבקות חלבון ועוד.

2. אכילה סולו ללא שותפים. בעבר היה נהוג לאכול בקבוצות, כיום הטכנולוגיה הפכה את האכילה הסוליסטית ל-"חברתית" יותר באמצעות טלוויזיה, רשתות חברתיות וסמארטפונים. קבוצת הרטמן ביצעה מחקר שמצא כי 43% מהמבוגרים נהנים לאכול לבד כי הדבר מאפשר להם להתעדכן על פעילויות אחרות.

3. הפסקנו לבשל. ככל שהזמן עובר כך אנחנו מבשלים פחות ואוכלים יותר בחוץ. כמות המסעדות ובתי הקפה שנפתחים גבוהה יותר מקצב הגדילה הטבעי מה שאומר שאנחנו צורכים את המזון שלנו מחוץ לבית. לאחרונה הופר האיזון ונמצא כי כמות הכסף שהוצאנו על מסעדות גדולה יותר מכמות הכסף שהוצאנו על מצרכים בסופרמרקט.

4. המדיה החברתית מניעה אותנו לאכול בחוץ ולנסות דברים חדשים. בין אם זה על ידי חברות מזון ורשתות מזון מהיר באמצעות סרטונים ותמונות שפועלים על היצר הביולוגי שלנו שנמשך לאוכל מגרה ובין אם על ידי חברים שלנו שמתייגים אותנו ומגרים אותנו לצאת לאכול במקום שהם היו.

5. אנו מעריכים מזונות לפי מה שאין בהם. אם בעבר צרכו מזונות לפי הערכים התזונתיים הטובים שבהם כיום קיבעון על מוצרים נטולי שומן החליף קיבעון על מוצרים דלי קלוריות וכך קרה שצריכה גבוהה של ג'אנק פוד הובילה לתחושה שיש צורך "לפצות" באמצעות אכילה של מוצרים "דיאטטיים".

6. התאמה אישית לסועד. לשם הדוגמה, רשת סטארבקס העולם מציעה יותר מ87,000 קומבינציות של משקה. במקום להשתתף בארוחה משותפת, אנו מצפים להתאים כל ניסיון לאכול לרצונות הייחודיים שלנו. הודות לעולם הדיגיטל הזמנות מקוונות ואפליקציות לנייד כיום קל מתמיד לנטוש את הבצל בהמבורגר, להזמין כפול חרדל או להחליף את הצ'יפס הרגיל בבטטה. כך תוכל להרגיש שיש לי המבורגר שעונה על כל הצרכים המוזרים שלך.

7. רכישת מזון מבוסס ערכים נמצא במגמת העלייה. תמיד היינו מודאגים כיצד המזון משפיע על בריאותנו, אבל היום אנחנו רוצים לדעת איך הוא משפיע על בריאותו של כדור הארץ, בתוספת רווחתם של אנשים שגידלו, קטפו, והכינו אותו. אכילה "אתית" כיום יכולה לגעת בכל נושא, החל אם המלצרית שלך מקבלת תשלום ימי מחלה וכלה במ"ר של לול התרנגולות ועד איזה סוג של ציוד דיג שימש לתפוס הטונה שלך.

8. אנשים אוכלים מכל המטבחים ולעתים תכופות. אם להיות מדויקים כ30% מאיתנו אוכלים יותר ממטבחים שונים ומגוונים מאשר לפני 5 שנים. 2 המטבחים המובילים הם איטלקי ואסייתי.

כתבות מומלצות
כתבות אחרונות
תגיות
bottom of page